Upadek minivanów? – gdzie te rodzinne Ople

Opel kojarzy się z nie za drogą marką, która jest w stanie zaoferować coś na każdą kieszeń. Swego czasu miała niezły pakiet minivanów. Nieco się pozmieniało – czy oferta dalej może być atrakcyjna? A może zmiana jest po prostu bardziej wizualna?

Zafira na sterydach

Opla Zafirę produkowano przez dwadzieścia lat począwszy od 1999 roku do 2019. Charakterystyczna bryła z wielkim bagażnikiem, obłym kształtem i wysokim dachem jest bardzo często spotykana na polskich drogach. Nic dziwnego. Pakowność i przestrzenność była mocnym atutem tego samochodu. Ponadto dla wielu osób ważna była możliwość kupienia wariantu 7 osobowego. Pozwalał on, aby nie kupować wielkiego (a przy tym droższego i gorszego np. przy parkowaniu) minibusa przy zachowaniu pakowności. Wymarzony samochód dla pięcio lub sześcioosobowej rodziny, która często razem ze sobą podróżuje. Przy siedmiu osobach może wystąpić problem z pakownością, ale go bez problemu rozwiąże bagażnik na dachu.

Obecnie niemiecki producent wprowadził Zafirę Life – samochód dla osób o nieco innych potrzebach. Z wyglądu przypominają one busy i właściwie są kopią Vivaro. Zmienił się segment –  z minivanów Zafiry wskoczyły na półę bez „mini” w nazwie. Celują także w nieco bogatszego nabywcę, który potrzebuje sporo przestrzeni. Zafira Life przewiezie nawet 9 osób

Upadek minivanów i mikrovanów?

Swego czasu rodzinne podejście Opla pokazywała trójka: Agila, Meriva i Zafira. Dwa pierwsze oferowały połączenie rodzinności z ceną, pakownością i zwrotnością miejskiego samochodu (przy czym ta pierwsze raczej jako drugie auto). Obecnie producent proponuje dobrze znaną bryłę z przesuwanymi jaka od lat występuje w zmienionej postaci w takich samochodach jak Citroen Berlingo czy Fiat Doblo. Jednak jest to zupełnie coś innego – Combo life. I chyba on ma przejąć część starych miłośników Zafiry. Posiada od 5 do 7 miejsc. Nie jest to dziwne. Producenci wolą produkować modne i droższe (wyższa marża) SUVy i Crossovery. A szkoda, bo dawno temu produkowane mikrvany Opla były świetnym połączeniem rodzinności i małych rozmiarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *